Wyposażenie ekipy montującej okna

Narzędzia do montażu okien

Narzędzia do montażu okien


Chcesz zacząć zarabiać? Wpadłeś na pomysł aby montować okna ale nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś.

Postaram się przedstawić Ci co powinieneś mieć by zająć się w miarę profesjonalnie montażem okien. A zatem po kolei:

-Samochód – oczywista oczywistość. Samochód powinien być wyposażony w specjalny stojak na okna oraz w miarę możliwości półki aby była możliwość utrzymywania porządku. O tym jakie są wady i zalety różnych typów samochodów opiszę w innym artykule. Tutaj skupię się bardziej na narzędziach.

1. A zatem ELEKTRONARZĘDZIA:

-wiertarka udarowa – Dobrze aby była o dość dużej mocy powyżej 1000W. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wagę wiertarki, ponieważ przy montażu dużej ilości balkonów wiercenie otworów w nadprożach może być uciążliwe i męczące. Dobry sprzęt w tym zakresie oferuje makita. Koszt ok 650zł.

Wiertarka Makita

Wiertarka Makita

-Wkrętarka – narzędzie to nie jest używane zbyt często przy montażu zatem nie ma wymagania by była ona nadzwyczaj mocna. W zupełności wystarczy wkrętarka 14,4 V . Dobrze jakby była na akumulator. W przypadku gdy mamy ograniczone fundusze na początek przychylałbym się do marek z średnio niskiej pułki np skill. Wkrętarka przyda się nam do skręcania zestawów okien, sporadycznie przy przykręcaniu parapetów, czasami też do innych mniej oczekiwanych prac. Koszt ok 200zł.

Wkrętarka Bort

Wkrętarka Bort

-Szlifierka kątowa – na pewno przyda nam się zarówno mała o średnicy tarczy 115mm oraz duża 230mm. Można kupić na początek tylko dużą, jednak używanie jej przy drobniejszych pracach może być męczące i niekomfortowe. Tzw mały “flex” jest to sprzęt dość często używany gdy musimy coś przyciąć/obciąć np kraty, dociąć parapet zewnętrzny czy inne tego typu dopasowania. Natomiast duży przydaje nam się wraz z tarczą diamentową do cięcia betony w sytuacji gdy np musimy obciąć kawałek muru na życzenie klienta. Wówczas robi się to znacznie prościej niż wykuwając młotem udarowym. Dobry sprzęt pod tym względem wykonuje bosh lub metabo. Koszt mała: ok 350zł, duża 450zł.

-Młot udarowy – sprzęt ten może się nam przydać przy poszerzaniu otworów, czy wykuciu fragmentu muru. Często zdarza się że klient chce powiększyć swoje okna, wtedy sprzęt taki wraz z dużą szlifierką kontową jest niezastąpiony. Przydaje się także często przy wykuwaniu po bokach miejsca na parapet. Można oczywiście próbować sobie radzić udarem z naszej wiertarki, jednak gwarantuje że spotkacie takie ściany które nawet nie drgną przy użyciu takiego udaru ponieważ młoty mają dużą wyższą siłę pojedynczego udaru i mniejszą częstotliwość uderzeń co zwiększa moc. Dobry sprzęt oferuje nam DeWalt – młot który ma także funkcję mieszadła – nie wiem czy jest to sprzęt jeszcze produkowany ale warto się za nim rozejrzeć. Koszt ok 1500zł za wysokiej jakości młot wyburzeniowy.

Mieszadło – przydaje się zawsze gdy mamy do zamontowania okna z obróbką tynkarską. Oczywiście gdy np mamy do obrobienia jedno okno wystarczy zaprawę rozrobić ręcznie, jednak gdy jest ich np 5 to wskazane jest użycie mieszarki co da nam lepszej jakości rozrobioną zaprawę. Można też spróbować wymieszać zaprawę wiertarką, jednak może być to problematyczne z powodu zbyt wysokich obrotów. Na początek aby nie uszczuplać zbytnio naszego budżetu wystarczy mieszadło z niższej pułki np GRAPHITE lub SKILL – Koszt ok 400zł.

Pilarka ręczna – Narzędzie przydatne szczególnie przy demontażu starych drewnianych okien. Nacinamy nim starą ramę a następnie podważamy łomem. Należy zwrócić uwagę na to aby pilarka posiadała odpowiednio dużą tarczą, najlepiej żeby głębokość cięcia wynosiła ok 70mm (szerokość ramy okna) lub troch mniej. Dobre i lekkie pilarki wykonuje firma Bort, jeszcze mało znana na polskim rynku niemiecka firma.

Pilarka Bort

Pilarka Bort

2. NARZĘDZIA RĘCZNE

Piła do drewna ręczna – Tzw “fuks” Często się przydaje, także w razie awarii pilarki. Przytniemy nią listwy do obróbki, profile do okien itp Dobrze mieć także foremkę do cięcia kątowego w przypadki obróbki okna ćwierćwałkami.

Pistolet do piany – Bardzo ważne narzędzie w wyposażeniu zatem przy jego zakupie warto poświęcić trochę uwagi na porównanie ofert. Warto kupić jeden droższy pistolet w cenie ok 200zł i drugi z niższej półki za ok 80zł awaryjnie. Pistolet powinien być pokryty teflonem do którego nie przykleja się piana. Należy zwrócić uwagę jak wykonany jest gwint do nakręcania piany. Powinien on być wyraźny aby nie było problemów z nakręcaniem piany. Należy też zwrócić uwagę jak wykonany jest spust, powinien on być wykonany solidnie, ponieważ jest to dość awaryjny element.

Ściski stolarskie – Na naszym wyposażeniu powinniśmy mieć co najmniej dwa takie przyrządy. Są one bardzo przydatne przy skręcaniu okien łączonych np okno z drzwiami balkonowymi. Chwytami dwie ramy połączone specjalnym łącznikiem i możemy spokojnie przystąpić do skręcania na śruby. Koszt ok 50zł.

Ściski stolarskie

Ściski stolarskie

dłuta i pilniki – Narzędzia które mogą się przydać w każdej chwili – dłuto by np coś delikatnie podkuć młotkiem, natomiast pilniki aby przy ostrzyć jakieś narzędzia lub coś przeszlifować. koszt ok 40zł.

łopatka do szklenia – Przyrząd przypominający łopatkę lub łyżkę. Służy on do zdejmowania listew przyszybowych oraz wymianie szyb i umieszczania podkładek pod szyby co obrazuje poniższe zdjęcie. Jest to bardzo ważny element wyposażenia ekipy montującej okna.

Łopatka do szklenia okien

Łopatka do szklenia okien

łom – Przyrząd ten jest szczególnie ważny przy demontażu starych okien. Przyda się także do podważania okien w celu wypoziomowania i nie tylko. Bardzo proste narzędzie i bardzo ułatwia prace. Należy zwrócić uwagę by był on dość długi, najlepiej min 1m i z grubej stali o średnicy ok 20mm. Koszt ok 100zł.
lom

Młotek – Tak tak, wszędobylski młotek :) Nie ma chyba pracy w której nie byłby on potrzebny. W naszym przypadku będziemy nim przybijać kołki szybkiego montażu. Dobrze byłoby wyposażyć się w tzw młotek bezodbiciowy którym będziemy zakładali listwy przyszybowe. Zmniejsza on nam ryzyko ewentualnego zbicia szyby przy przypadkowym uderzeniu w tafle szkła. Koszt ok 100zł.

Pace tynkarskie, kielenki – Narzędzia niezbędne do obróbki, nie będę się rozwodził nad tym co trzeba mieć a czego nie, ponieważ ile ekip montujących tyle sposobów obróbki. Jedni obrabiają tradycyjnymi packami inni znowu tzw lizakami. Każde narzędzie i sposób jest dobry gdy obróbka jest wykonana starannie. Packi muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, najlepiej wyposażyć się w różne rozmiary pac i kielenek, ponieważ różne szerokości murów będziemy musieli obrabiać.

Poziomice, pion murarski – Przyrząd którym będziemy sprawdzać piony i poziomy zamontowanych okien. Warto mieć kilka rozmiarów poziomic np 0,3m, 0,5m, 1m i 2m. Da nam to możliwość jak najlepszego sprawdzenia różnej wielkości płaszczyzn. Koszt ok 300zł.

Miary, kątowniki
– Miara najlepiej ok 5 metrowa wykonana z grubej i szerokiej taśmy stalowej. Należy zwrócić uwagę na jaką długość można wyciągnąć miarę w poziomie aby się nie złamała. Kątownik 90st przyda nam się np. w celu sprawdzania prostopadłości obróbki przy obróbce okien na płyty kartonowo gipsowe. Ok 100zł.

Ołówki, pisaki – Bardzo często gubiące się narzędzia, należy zadbać aby zawsze mieć większą ilość w zapasie. Koszt ok 20zł.

Przedłużacz bębnowy – Warto od początku zadbać aby kupić przedłużacz z wyższej półki, szczególnie jeżeli chodzi o grubość przewodu. Ponieważ wszystkie nasze narzędzia będą pobierały za jego pośrednictwem prąd. Namawiałbym tutaj do zakupu od razu przedłużacza trój żyłowego o grubości 3x 2,5mm. Koszt to ok 500zł, jednak da nam gwarancję że po podłączeniu większej ilości narzędzi i pracy na nich nic się z nimi nie stanie i nie musimy patrzeć żeby rozwijać cały kabel bo np mógłby się przegrzać.

Podsumowanie:
Powyższe narzędzia uważam za niezbędne aby zacząć przygodę z montażem na poważnie. Jest jeszcze sporo narzędzi które warto posiadać, jednak można się bez nich obejść, jak np poziomice laserowe, czy niwelatory. Podsumowując koszt wyposażenia ekipy montażowej na podstawie powyższego zestawienia powinien zamknąć się w okolicach 6tys zł za które mamy całkiem przyzwoity sprzęt. Dzięki któremu kwotę tą możemy odpracować spokojnie w tydzień czasu, codziennie montując z obróbką jedno mieszkanie lub dom w surowym stanie, i powinno zostać jeszcze na paliwo i papierosy :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.