Wymiana Okien – Pozwolenia

Często ludzie pytają mnie czy do wymiany okien należy uzyskać jakieś pozwolenia itp.

wymiana oknaOdpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od kilku czynników.

Po pierwsze powinno się trzymać podział okien w stosunku do starych okien. Oczywiście stare okna często posiadały tzw lufciki, jednak teraz nie są one już wymagane. Napisałem “powinno się” bo im kamienica starsza a okna widoczne od strony głównych ulic tym bardziej należy się tego trzymać. Bloku z okresu PRLu, na obrzeżach miast, z oknami od “podwórka” nie muszą już tak kurczowo trzymać się tych zasad, wszystko jednak zależy od władz bloku.

Pozwolenie musimy posiadać bezwzględnie w przypadku np burzenia ścian w celu powiększenia otworów okiennych. Jeżeli jednak korzystamy z obecnych otworów, prace budowlane traktowane są jako remont i nie wymagają pozwolenia.

Tak miało się to do wymiana okien, teraz co nieco o wymianie drzwi.

Często zdarza się, że klienci chcą zmienić sobie kierunek otwierania na zewnętrzny. Nie zawsze jest na to zezwolenie od administracji, tylko w niektórych przypadkach np kiedy korytarz idący do mieszkania idzie tylko do tego jedynego mieszkania, nie jest przechodni do innych mieszkań. Co do wyburzeń zasada jest taka sama jak przy wymianie okien.

Zatem z grubsza o ile nie robimy większych udziwnień, okna można śmiało zamawiać i nie martwić się o administrację. Firma która wymienia okna powinna zabezpieczyć teren, oraz uzupełnić ubytki tynku zarówno zewnątrz budynku jak i od środka tak aby elewacja budynku była spójna i nikt nie miał do nas żadnych pretensji.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.