Wklejanie szyb w oknach

wklejana szybaW tym artykule chciałbym poruszyć kwestię wklejanych szyb. Technologia dostępna jest już od dłuższego czasu, jednak mało się o niej mówi, a niesie ona ze sobą spore korzyści. O tym chciałbym właśnie dzisiaj napisać.

Kto z budujących swój własny dom nie marzy o wielkich oknach z ogromnymi przeszkleniami? Chyba każdy. Jednak na etapie realizacji często rozpoczynają się z tym problemy. Producenci okien ograniczają rozmiary okien ze względu na warunki gwarancji. Jednak zdarzają się na rynku producenci którzy w ramach gwarancji wyprodukują okna większe niż inni. Część z tych producentów robi to w ramach standardowych technologii aby tylko zdobyć klientów a później liczą na łut szczęścia, a nuż klient nie złoży reklamacji, natomiast jest też część producentów którzy robią to świadomie, zabezpieczając okno przez na wypadek zgłaszania przez klientów reklamacji. Jedną z technologii zwiększającą możliwości producentów jest właśnie wklejanie szyb i posługiwanie się nimi jako element nośny dla konstrukcji okien.

wklejana szyba

Szyba wklejona w okno

Ktoś mógłby powiedzieć – ale przecież szkło jest słabe i kruche. Nic bardziej błędnego. Szkło jako materiał budowlany wykorzystuje się nie od dziś jako konstrukcje nośną. Niech o wytrzymałości szkła świadczy na przykład fakt, że jest ono wykorzystywane jako barierki ochronne na stadionach min na narodowym oraz stadionie legii. A przecież nie można tam stosować byle czego, jest to element narażony na dewastacje wandali a przecież musi chronić kibiców przed upadkiem ze schodów itp.

barierki szklane

Barierki szklane na stadionie Legii


Innym przykładem użycia szkła w budownictwie tym razem jako element nośny jest metoda wykonywania fasad szklanych ze szklaną konstrukcją nośną tzw “żebra szklane”.
żebra szklane

Żebra szklane


Konstrukcja taka utrzymuje często setki kilogramów szkła.

Ok skoro już wiemy że szkło jest bardzo wytrzymałe, pora przeanalizować jego zalety jako szyby wklejonej w okno. Nie muszę już chyba nikogo przekonywać, że w przypadku tak umocowanej szyby w oknie, zwiększa się znacznie jego sztywność i statyka. Co za tym idzie można z niego wykonywać dużo większe przeszklenia niż w przypadku standardowego szklenia. A czym różni się ono od standardowego szklenia? Aby to zobrazować przygotowałem poniższą grafikę:
szklenie okien
Do zwykłego szklenia stosuje się tylko tzw podkładki do szklenia, i stosuje się je tylko po przekątnej, z jednej strony w narożniku od strony dolnego zawiasu, zaś z drugiej dokładne po przekątnej nad klamką.

podkładki do szklenia

Podkładki do szklenia


Podkładki do szklenia pełnią także funkcję nośną dla ramy skrzydła, jednak stanowią one jedynie punkt podparcia aby skrzydło nie opadało, ponieważ podkładki są ustawiane tylko punktowo jak już wspomniałem po przekątnej aby “rozepchać” ramę ku górze, natomiast wolne przestrzenie między ramą a szybą pozostają puste i tam szyba po prostu “wisi” w powietrzu. Inaczej jest w przypadku szyby wklejonej. Tutaj nie ma wolnych przestrzeni a szczeliwo nie tylko rozpycha skrzydło ku górze nie pozwalając na jego opadnięcie, ale także zapewnia prostoliniowość profili, usztywnia je tak aby nie mogły się wyginać.

Dlatego właśnie tak ważne jest aby dopilnować na etapie wyboru firmy z której będziemy zamawiać okna aby nie mieć później przykrych niespodzianek w postaci wyginających się ram w dużych drzwiach balkonowych czy oknach. Jest to także bardzo dobra technologia jeżeli chodzi o okna łukowe. W profilach łukowych z reguły nie ma możliwości wykonania wzmocnienia stalowego, ze względu na ograniczenia produkcji, dlatego “dosztywnienie” profili szkłem jest czasami jedyną możliwością aby wzmocnić konstrukcję.

Innym argumentem, już nie z punktu widzenia konstrukcji jest szczelność okien na obwodzie. Może to powodować polepszenie współczynnika przenikalności ciepła “liniowego” tzw psi (z greckiego), co za tym idzie, może nieco polepszyć się także współczynnik całego okna oraz jego szczelność na przepuszczanie powietrza.

Polecam właśnie tego typu rozwiązania przy wspomnianych dużych oknach oraz np drzwiach balkonowych łukowych, jednak duże okna, okna łukowe to nie wszystko co powinno mieć wpływ na wybór właśnie takich technologii. Innymi czynnikami jest także “warunki regionalne” do których należą min strefa wiatrowa i wysokość zabudowy, ale o tym można by napisać osobny artykuł.

W każdym przypadku należy szukać odpowiedniego rozwiązania do swoich potrzeb, a posiadanie odpowiedniej wiedzy może się ku temu przyczynić. Jedną z takich ciekawostek może być właśnie dla niektórych powyższy artykuł i mam nadzieję że pomoże uniknąć błędnych decyzji przy wyborze okien.

One Response to “Wklejanie szyb w oknach”

  1. Marek Chwil Says:

    Zapraszam do komentowania.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.