Uszczelki do okien plastikowych

uszczelkiWobec ciągle rosnącego popytu na uszczelki do okien PCV, chciałbym w tym artykule poruszyć właśnie ten temat. Zapotrzebowanie na tego typu produkty bierze się stąd że pierwsze okna plastikowe montowane w Polsce przestają być szczelne właśnie między innymi ze względu na zdeformowane uszczelki. Wymiana ich jest dobrym sposobem na szybkie poprawienie właściwości okien pod względem szczelności. Jest to czynność bardzo prosta i każdy może wykonać to sam w domu.

Uszczelki do okien PCV (plastikowych) dzielimy na dwa rodzaje:
1. TPE – termoplastyczne elastomery
2. EPDM – wulkanizowana guma inaczej kauczuk syntetyczny
uszczelki do okien drewnianych
W tym artykule chciałbym tylko porównać namacalne właściwości wyżej wymienionych rodzajów uszczelek. Dokładniejszą analizę przeprowadzę w innym artykule.

Zacznijmy od tego, że tpe to materiał który w ostatnim czasie zaczyna wypierać epdm, ze względu na możliwości koekstruzji profili z tego typu uszczelką (wytłaczanie profili okiennych razem z uszczelką) oraz zgrzewanie jej razem z profilem. Daje to przewagę nad epdm tego typu że produkcja profili z uszczelką tpe jest bardziej ekonomiczna, ponieważ uszczelki nie trzeba wciskać na produkcji, jest ona już wytłoczona z profilem. Jest to oszczędność polegająca na eliminacji jednego etatu pracownika. Uszczelki tpe koekstrudowane z profilem trzymają się lepiej profila, ponieważ są do niego przyklejone. Niemal niemożliwe jest wypadnięcie z profila, jednak trzeba zaznaczyć, że tak jak uszczelki epdm można wymienić. Mitem jest że taka czynność jest niemożliwa.

Powyższe argumenty nie mają raczej znaczenia dla klienta, a jedynie dla producenta danego okna. Dla klienta może to mieć odzwierciedlenie w postaci ceny okna. Okna z uszczelkami tpe mogą aczkolwiek nie muszą być tańsze.
uszczelka do okien plastikowych
Z zalet dla użytkownika jest właśnie opisana lepsza przyczepność uszczelek tpe do okna.

Uszczelki epdm są cięższe jako materiał, bardziej sprężyste, miękkie. Tpe jest twardsze i lżejsze. Teoretycznie uszczelki szare w tpe nie odbiegają właściwościami i ceną od uszczelek czarnych, ponieważ łatwiejszy jest proces produkcji. Inaczej jest z epdm, tam uszczelki szare są zdecydowanie droższe i teoretycznie mogą mieć inne właściwości. Bierze się to stąd że kolorem kauczuku jest kolor czarny i aby go zmienić, trzeba dodać odpowiednio różne domieszki, które mogą mieć wpływ na właściwości danej uszczelki odpowiednio pogarszając je.

Tak czy inaczej powyższe cechy nie świadczą o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. Oba rodzaje sprawdzają się w produkcji okien, posiadają inne właściwości, aczkolwiek dokładniejszej analizie poddamy je w innym artykule.

Tak jak wspomniałem uszczelki można w prosty sposób wymienić we własnym zakresie, nie jest to duży wydatek. Metr uszczelki kosztuje średnio 1,5zł/mb a uszczelki takie można nabyć przez internet np we wkrótce otwartym sklepie monters.pl. Biorąc pod uwagę że na średnie mieszkanie potrzebujemy ok 50mb jednego rodzaju uszczelki, to podstawowa wymiana powinna zamknąć się w kwocie 100zł.

One Response to “Uszczelki do okien plastikowych”

  1. admin Says:

    Zapraszam do komentowania

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.