Samochód do przewozu okien

samochod do okien

profesjonalny samochód do przewozu okien

W tym wpisie postaram się scharakteryzować poszczególne typy samochodów aby osoby które planują zakup pojazdu do przewozu okien mogły wybrać coś do swoich potrzeb i warunków.

Wybierając samochód odpowiedz sobie na następujące pytania:
1. Czy będziesz woził okna na długich trasach pow 50km? Tak / Nie / Czasami
2. Czy będziesz tylko woził okna czy także je montował?
3. Czy będziesz przewoził większe ilości okien pow 15szt (więcej niż przeciętny domek)? Tak / Nie / Czasami
4. Czy będziesz woził okna duże gabarytowo np duże suwanki, balkony 4 skrzydłowe? Tak / Nie / Czasami
5. Czy Twoja ekipa będzie liczyła powyżej 3 osób? Tak / Nie / Czasami
6. Czy często montujesz okna w dużych miastach gdzie jest utrudnione parkowanie? Tak / Nie

Odpowiedzi na pytania:
1. Jeżeli okna wożone będą często na długich dystansach oraz gdy będą musiały “nocować” na aucie powinniśmy zastanowić się nad autem z zamkniętą zabudową. Wożąc okna daleko, wozić będziemy zapewne większe ilości, tanim i efektywnym rozwiązaniem jest zakup auta ze skrzynią lub zabudowanego plandeką.
2. Jeżeli będziemy jedynie wozić okna, wystarczy nam samochód 2 osobowy, natomiast jeżeli będziemy jeździć nim z ekpią na montaże, musi on posiadać już minimum 3 miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest tzw samochód DOKA – czyli z niem. doppel kabina – podwójna kabina czyli 2 rzędy siedzeń i ok 5-6 miejsc. Jest to szczególnie ważne jeżeli będziemy mieli samochód z plandeką. Wtedy będziemy mogli narzędzia schować z przodu do kabiny, chroniąc je przed kradzieżą.
3. Częściowo na to pytanie odpowiedź została udzielona w punkcie 1. Z tą różnicą, że jeżeli większe ilości będziemy wozić sporadycznie, wystarczy że zaopatrzymy się w przyczepkę. Wożąc mniejsze ilości z reguły nastawiamy się na montaż w mieszkaniach, zatem mniejsze auto będzie znacznie praktyczniejsze, wybierzmy tylko takie które wyposażone będzie w hak.
4. Jeżeli będziemy często wozić duże gabaryty musimy obowiązkowo wyposażyć się w większą przyczepkę lub pakę z plandeką. Plandeka jest o tyle wygodnym rozwiązaniem że zawsze możemy ja zdjąć i wtedy nie mamy już ograniczenia jeżeli chodzi o wysokość okien. Natomiast jeżeli nie wozisz większych konstrukcji wystarczy zwykły średni mercedes sprinter tzw blaszak.
5. Jeżeli planujesz często jeździć w więcej niż 3 osoby na montaże warto zainwestować w samochody z tzw doppel kabina z burtami z tyłu lub po prostu blaszaka z większą ilością miejsc.
6. Gdy planujesz częste montaże w miastach, warto zastanowić się nad małym pojazdem. W dużych miastach bardzo popularny jest co ciekawe Polonez Truck. Może się to wydawać śmieszne jednak jest to na prawdę doskonały pojazd do miejskich warunków. Dodatkowo posiada z tyłu burty więc możemy zapakować do niego duże balkony a jeżeli mamy większą ekipę niż 2 osoby, można nabyć poloneza także z podwójną kabiną gdzie będziemy mogli trzymać narzędzia. Może i sam pojazd nie robi piorunującego wrażenia, to jednak pamiętajmy że nie powinien to świadczyć o ekipie montującej okna. To nie samochód montuje a ludzie więc nie powinniśmy oceniać ekipy przez pryzmat samochodu jakim jeżdżą. Pamiętajmy też że ogromnym plusem takiego samochodu jest jego cena.

W mojej ocenie najbardziej uniwersalnym i ekonomicznym samochodem byłby samochód z podwójną kabiną i burtami z tyłu np VW Transporter lub Mercedes sprinter. Są to samochody ekonomiczne, z miejscem na narzędzie, mogące zabrać spokojnie ekipę 4 osobową. Dzięki braku tylnej zabudowy są także bardzo pojemne. Jedynym minusem jest łatwy dostęp z tyłu do okien przez niepożądane osoby. Jednak jeżeli nie będziemy nocować nigdzie z oknami to taki samochód zdaje się być jak najbardziej ok. Do tego Hak i przyczepka, i niczego więcej nam nie potrzeba.

Oczywiście sam samochód to nieco ponad połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi dobra organizacja w samochodzie – dobrze wykonany stojak oraz półki na narzędzia, jednak o tym napiszę kolejny artykuł już wkrótce.

One Response to “Samochód do przewozu okien”

  1. fin Says:

    No w końcu.. znalazłem coś konkretnego:)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.