Pilkington Profilit

szkło profilowaneTechnologia znana architektom co najmniej od czasów powstania pierwszych okien plastikowych, jednak mniej znana dla większości.

Artykuł ten będzie poświęcony rzadko spotykanej technologii szkła profilowego zwanego Profilit.

przekrój profilit

przekrój przez profilit

Szkło profilowe Profilit to nic innego jak profile szklane w kształcie ceownika. Profile układa się jeden na drugim poziomo bądź obok siebie w pozycji pionowej tworząc przeszklenia. Konstrukcje takie doskonale spełniają role dla architektów szukających niebanalnych rozwiązań, szukających możliwości dużych i zarazem wytrzymałych przeszkleń. Szkło profilowe może posiadać współczynnik przenikania Ciepła zbliżony do współczesnych okien, z reguły nie posiada idealnej przezroczystości jednak doskonale przepuszcza światło, dlatego też nadaje się także na ścianki działowe itp.

profilit

Znana restauracja wykonana w technologii profilit

Szkło profilowe produkowane jest głównie przez firme Pilkington, a produkt posiada nazwę Pilkington Profilit. Jeżeli chcemy zobaczyć jakie cuda można stworzyć z tej technologii wystarczy że wpiszemy w google “profilit” i zaznaczymy grafikę. A to tylko próbka możliwości ograniczona na razie niewielką popularnością.

Szkło takie występuje także pod zacnymi nazwami: Witrolit, Dyle szklane, bale szklane, Vitrolit.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.