Okna do domów pasywnych (okna pasywne)

veka alphalineCzymże byłby dom pasywny bez odpowiednich okien? Wybór okien do domu pasywnego, jest niemalże tak samo istotny jak dobór grubości ocieplenia. Z tym że wybór okien jest bardzo powiązany z wyborem wentylacji w budynku. Często laikom wydaje się, że okna nie mogą być zbyt ciepłe i szczelne, bo dom stanie się szczelną puszką. Poniekąd jest to prawda.

Okna do domów pasywnych w zasadzie nie powinny być otwierane. Najlepiej by były to tzw. fixy szklone w ramie. Ogranicza to powierzchnię ramy która ma zawsze gorszy współczynnik niż szyba, a tym samym zwiększa powierzchnie szyby. Większa powierzchnia szyby, to także więcej światła i energii uzyskanej ze słońca. Dla okien oraz szyb oprócz istotnego współczynnika “U” czyli współczynnika przenikania ciepła, równie ważny jest współczynnik “g” dla szyb, czyli współczynnik przenikania energii słonecznej dzięki któremu oprócz zatrzymywania ciepła w domu, szyba będzie potrafiła “wyprodukować” dodatkową energię cieplną najtańszym kosztem. Szyby o najlepszych współczynnikach posiadają wysokie klasy energetyczne “A”. Szyby takie produkuje np firma SGG o symbolu Climatop lux. Czasami warto zrezygnować nieco ze współczynnika ciepła dla współczynnika energii słonecznej, a bilans energetyczny wyjdzie nam korzystniejszy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest powyższa szyba o współczynniku u=0,6 i gG=0,63. Taka szyba posiada lepszy bilans energetyczny niż standardowa szyba zespolona potrójna o współczynniku u=0,5.

Dużo rozpisuje się na temat szyb, ponieważ to one będą posiadały największą powierzchnię a tym samym, będą największą składową biorącą udział w obliczaniu współczynników dla naszych okien, dla tego są tak istotne.

Oprócz szyby jak wiadomo, okna pasywne składają się także z ramy, i tutaj już tylko należy zwracać uwagę na współczynnik Uf (z ang. U frame – U ramy). Im niższy tym lepszy. Najlepiej by wynosił ok 0,9w/m2*K.

Okna które oscylują w powyższych parametrach (okna pasywne) to np:
-Veka Alphaline 90 z potrójną szybą 0,5 lub 0,6
-Aluplast Ideal 8000 zwykły lub energeto szyby jw.

Ważne jest że to jak okna będą funkcjonować musi być dopasowane do naszej wentylacji. W zasadzie jak już wspomniałem najlepszym rozwiązaniem są okna nie otwierane. Wówczas należy zadbać o odpowiednią wentylację mechaniczną. Najlepszym chyba obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperatora (ogrzewa świeże powietrze z zewnątrz starym zużytym z wewnątrz budynku) razem z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła (GWC). Obrazuje to poniższy schemat:
Rekuperator+ Gruntowy wymiennik Ciepła
Jak widać sam gruntowy wymiennik ciepła potrafi ogrzać temeraturę z zewnątrz o nawet 20 stopni. Czyli zakładając, że temperatura na zewnątrz wynosi -20 stopni, temperatura przy wejściu do budynku wynosi już ok 0 stopni. Kolejne ok 18 stopni daje nam rekuperator. Zakładając że temperatura w środku powinna wynosić ok 22stopnie, 4 brakujące stopnie dogrzewają nam urządzenia znajdujące się w budynku takie jak telewizor, lodówka, komputer itp oraz ludzie. Jak widać wszystko odbywa się przy użyciu niewielkiej mocy, albo przy pomocy takiej której i tak używalibyśmy w każdym innym przypadku.

Dla porównania schemat dla standardowej wentylacji grawitacyjnej wygląda tak:
wentylacja grawitacyjna
Jak widać świeże powietrze czerpiemy z zewnątrz bezpośrednio przez okna lub inne otwory w ścianach. Zatem przy wspomnianej temperaturze na zewnątrz -20 st. taka właśnie temperatura wpada do pomieszczenia (w przypadku rekuperatora i stałych okien jest to 18stopni, a więc 38 stopni różnicy!). Z temperatury -20stopni, powietrze ogrzewamy tak jak poprzednio – poprzez urządzenia oraz ciepłem ludzkim, ale to za mało. Pozostałe ok 30stopni musimy dogrzać przy pomocy ogrzewania. A więc na pewno nie tanim kosztem.

Podsumowując dom pasywny musi być bardzo szczelny, okna nie powinny posiadać żadnych nawiewników, oraz wskazane jest by były nie otwierane, zaś całą pracę dotyczącą wymiany powietrza powinny wykonywać specjalne urządzenia, dzięki czemu w domu takim będzie przyjemny i zdrowy klimat wbrew temu jakie krążą obiegowe opinie.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej i otwieranych okien lub wyposażonych w nawiewniki, tracimy praktycznie całą wartość nawet najlepszych okien, ponieważ uchylone okno nawet najbardziej pasywne niewiele różni się od najgorszego i najtańszego okna, przepuszcza tyle samo zimnego powietrza. Cały szkopuł tkwi w tym aby okno to było szczelne i zamknięte ponieważ po to je kupujemy a budynek musi mimo wszystko posiadać odpowiednio zaprojektowaną wentylację.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.