Jakie okna do domu

Wybierając okna do domu stajemy zawsze przed trudnym wyborem. Z jednej strony kuszące propozycje taniej stolarki z uboższym wyposażeniem, z drugiej strony drogie okna z trzema szybami, dodatkowymi uszczelkami i okuciami. Wybór nie jest prosty zwłaszcza że często pojawia się nam pytanie “po co nam to wszystko?”.

okna w domuCzasy się zmieniają i to co kiedyś było normą dzisiaj staje się luksusem dla wybranych. Mam tu na myśli budowę domu. Tak samo kiedyś normą był zapas opału na całą zimę, bez większego naruszania domowego budżetu. Dzisiaj niestety wygląda już to zgoła inaczej. Opał jest znaczącym wydatkiem w budżecie domowym i zawsze należy go dobrze zaplanować. Mając do wydania kwotę ok 4000zł za sezon grzewczy zawsze zastanawiamy się co zrobić aby kwotę tę ograniczyć. W końcu wydajemy nierzadko całą miesięczną pensję aby przez 4-5 miesięcy móc ogrzać nasz dom.

Należy pamiętać że okna do domu zawsze są gorszym izolatorem niż mur. Przy współczynniku U dla ciepłej ściany 0,1-0,2, okna 5cio komorowe posiadają współczynnik 1,3. A więc około 10x gorszy niż ściana. Stąd jasny wniosek, że to właśnie okna są najsłabszym ogniwem naszego domu. Jednak istnieją na rynku okna do domów które posiadają współczynniki znacznie bardziej zbliżone do ściany. Okna które posiadają od sześciu do ośmiu komór, z potrójnym uszczelnieniem środkowym oraz dwukomorową szybą najlepiej z ciepłą ramką. Przy większych przeszkleniach z nieotwieranymi kwaterami, takie okno może mieć współczynnik bliski nawet 0,5. 0,5 a 1,3 jest różnica prawda? W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu ok 10-30% rocznie a więc zakładając że dotychczas płaciliśmy 4000, nasz rachunek może spaść nawet do kwoty 2800. Biorąc pod uwagę fakt rosnących cen ogrzewania oraz to że dom budujemy na wiele lat, inwestycja w ciepłe okna zwraca się nam maksymalnie po 5 latach. Przez następne lata cieszymy się pokaźną kwotą zaoszczędzoną w portfelu którą możemy przeznaczać np na coroczne wczasy.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.