Jakie okna do bloku?

okna w blokuW poniższym artykule postaram się opisać na co należy zwrócić uwagę kupując okna do mieszkania w bloku.

Z reguły decydując się na wymianę okien w bloku, podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wymianę okien jest to że “wieje”.

Stare okna są nieszczelne dlatego że np się powypaczały, uszczelki “sparciały” itp.

Co zatem zrobić żeby nie wiało?

okna w blokuJest kilka czynników które mają na to wpływ.

Z reguły po montażu żadne nowe okno nie wieje, problemy pojawiają się po jakimś czasie. Okno wypacza się lub za słaby jest docisk skrzydła do ramy okna.

Aby okno nie wypaczało się należy zwrócić szczególną uwagę na grubość stali (wzmocnienia) w ramach. Niedopuszczalne są grubości 1,25mm. Stal o grubości 1,5mm to absolutne minimum wymagane przez dostawców profili. Aby cieszyć się przez wiele lat prostymi profilami, idealnie byłoby zakupić okna ze wzmocnieniami o grubości 1,8 a nawet 2mm.

Drugą rzeczą o której wspominałem to słaby docisk skrzydła do futryny. Należy zwrócić uwagę czy bolce dociskające są z każdej strony ramy. Jeżeli są to z reguły jest możliwość regulacji siły docisku na “mimośrodzie”. W niektórych lepszych okuciach okiennych istnieje także możliwość zwiększenia docisku skrzydła na zawiasie, warto o to zapytać sprzedawcę, czy jest taka możliwość.

Oczywiście to tylko niektóre z warunków zakupu dobrych okien do bloku, poza tym należy zwracać uwagę na parametry jak przy zwykłym zakupie, jednak w blokach nie ma aż takiego znaczenia np czy okna są energooszczędne, czy posiadają okucia antywłamaniowe itp dlatego też nie będę o tym pisał. Okna do bloku mają być szczelne i solidne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.