Jaka piana do montażu okien?

insta stik

Klej Poliuretanowy Insta Stik

Jako osoba z branży miałem już chyba styczność z każdym rodzajem pianki montażowej na naszym rynku. W poniższym artykule chciałbym scharakteryzować po krótce niektóre z najbardziej popularnych pian na naszym rynku. Zacznę od tych najbardziej znanych nawet dla osób nie związanych z branżą:

1. Tytan. Jakość, struktura i gęstość na przyzwoitym poziomie. Piana o wydajności 65litrów posiada korzystny stosunek jakości do ceny, jednak istnieją na rynku piany które posiadają korzystniejszy współczynnik. Na plus na pewno to że producent nie oszukuje z pojemnościami puszek oraz że piany nie emitują szkodliwych związków dla organizmu (kto wdycha piane?). Generalnie na plus ale cena mogłaby być niższa.

Piana soudal maxi

Piana soudal maxi

2. Soudal. Duży producent pian, piana maxi jest w nieco lepszej cenie niż tytan i teoretycznie powinna mieć lepszą wydajność jednak jest ona zauważalnie mniejsza, dlatego soudal nie precyzuje wydajności puszki piany na opakowaniu. Jest tylko pojemność, aczkolwiek piana jest dobra jakościowo no i na uwagę zasługuje system click & fix. System umożliwia w prosty i szybki sposób założenie piany na pistolet, minimalizując ryzyko zmarnowania i wycieku piany co często może się zdarzać używając gorszych pistoletów do piany.

3. Expert Profesional. Mniejszy polski producent Piany, aczkolwiek jakościowo zdecydowanie na plus. Nie oszukuje z pojemnością. Piana Profesional w zdecydowanie najlepszym stosunku ceny do wydajności. Za ok 20zł mamy do 65 litrów piany które producent deklaruje na puszce (Tytan ok 25zł, soudal 23 ale brak informacji o wydajności). Że jest to piana jak nazwa wskazuje dla profesjonalistów wskazuje także fakt że piana najszybciej tworzy naskórek bo już nawet po 10minutach. Ta cecha jest szczególnie przydatna w sytuacjach gdzie trzeba zamontować większą liczbę okien jednego dnia z obróbką. Pianka posiada prawidłową gęstą strukturę po wyschnięciu, bez większych pęcherzy powietrza.

4. Illbruck Maxx. Piana o pojemności 880ml i wydajności 65l. Przyzwoita piana, jednak posiada trochę dłuższy czas tworzenia naskórka. Cenowo wygląda podobnie do Expert Profesional ale trudniej ją dostać w sklepie. Ze strukturą piany bywa różnie ale generalnie jest przyzwoita. Wszystko zależy od warunków w jakich jest nakładana.

piana ogniowa

piana ogniowa

5. Penosil. Estoński producent który stara się podbić rynek ceną stosując przy tym czasami nieuczciwe chwyty marketingowe. Np piana oznaczona symbolem 65 wcale nie ma wydajności 65 litrów a bynajmniej nie ma o tym żadnej wzmianki wprost że chodzi o litry. Zresztą wystarczy zamontować tą pianą kilka okien by stwierdzić że piana nie ma takiej wydajności. Mimo wszystko pianka jest zdecydowanie najtańsza z całej stawki lecz wyraźnie mniej wydajna. Na uwagę zasługuję pianka GoldGun 65 (także nie ma takiej wydajności) która nakłada się bardzo dobrze i ma niemal idealną strukturę jednak sama pianka jest nieco droższa od Pianki podstawowej. Drugą zaletą tej pianki jest to że jest to pianka niemal cało roczna bo można nią montować już w temperaturze -10st (wg producenta) Zdecydowanie należy unikać najtańszych produktów tej firmy z serii Ultima, których konsystencja przypomina bardziej kisiel aniżeli Pianę. Generalnie należy uważać co się kupuje z tej firmy.

Są jeszcze inne mniej znane “Allegrowe hity” które kuszą ceną jednak przy ich wyborze należy zastanowić się ile warte jest okno które mamy do zamontowania i czy warto zaoszczędzić 5zł na sztuce pianki by potem żałować i jeździć do klienta na reklamacje bo piana wciągnęła ramy etc Ja lubię eksperymenty ale nikt nie przekona mnie że za 8zł a nawet 10zł można kupić dobrą piankę. W takiej cenie możemy dostać wyrób piankopodobny.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.