Jak zamontować okno?

przyrząd do montażu okienMontaż okna wbrew pozorom wcale nie musi być trudny. Jeżeli montujemy Okno po raz pierwszy nie spieszmy się, gdyż jedyne błędy mogą wyjść właśnie z pośpiechu. Poniżej opiszę w kilku krokach jak zamontować Okno w budynku w stanie surowym.

Jakie narzędzia będziemy potrzebowali? (tutaj artykuł o wyposażeniu montażysty)
-wiertarka (najlepiej z udarem)
-młotek
-pistolet do pianki
-zmiotka
-przedłużacz
-spryskiwacz do wody

Jakie materiały do montażu okna?
-Pianka montażowa niskoprężna
-Kotwy montażowe (fot)
-Kołki szybkiego montażu np. 8×80
-Kliny i klocki drewniane lub plastikowe (tutaj artykuł jak wykonać kliny montażowe)
-woda

Zaczynamy montaż. Aby ułatwić sobie cały proces możemy zdjąć skrzydła z ram (o tym jak zdjąć skrzydła przeczytasz tutaj) co jest nawet wskazane. Na ramę zakładamy kotwy z godnie z rysunkiem nr 2. Robimy to w ten sposób że wystające z kotwy „zęby” umieszczamy w specjalnie wyprofilowane korytko po zewnętrznej stronie ramy oraz przekręcamy aby kotwa była stabilna (fot 2). Kotwa musi wystawać do strony wewnętrznej pomieszczenia. Kotwy w celu odpowiedniego wyprofilowania odginamy najpierw do środka okna a następnie do zewnątrz nadając jej kształt litery S dzięki czemu kotwa po późniejszym przykręceniu do muru nie przestawi nam okna. Pamiętaj że nie ma kotew uniwersalnych. Należy kupić dokładnie taką kotwę jaka jest przewidziana do danego typu okna.

Przed wstawieniem okna czyścimy otwór zmiotką. Dobrze wymierzone Okno (tutaj artykuł jak zmierzyć Okno) ustawiamy w murze. W Polsce produkowane są jedynie okna otwierane do wewnątrz dlatego należy zwrócić uwagę aby zawiasy były od strony wewnętrznej. Jeżeli nie jest przewidziany inny sposób montażu Okno osadzamy tak aby zewnętrzna płaszczyzna muru licowała się z zewnętrzną płaszczyzną okna (rys 1). Każde Okno powinno być wyposażone w zamocowaną od dołu listwę transportowo-przyparapetową. Nie wolno jej usuwać. Ustawiamy Okno tak aby po bokach był mniej więcej równy odstęp i taki sam powinien być z góry. Z dołu powinno zostać tyle miejsca aby zmieścił się parapet o grubości nawet 3 cm (parapet znajdzie się pod oknem, nie listwą przyparapetową!) (fot) Aby było nam łatwiej wypionować i poziomować Okno, możemy przykręcić do muru jedną kotwę z góry za pomocą kołka szybkiego montażu. Pamiętaj by wiercąc otwór pod kołek robić to zgodnie z zaleceniami tzn np. nie jest wskazane wiercenie z udarem w pustaku typu porotherm. Podkładamy klocki lub kliny montażowe pod listwę podparapetową aby uzyskać poziom dolnej części ramy. Kliny powinny być dosunięte maksymalnie daleko od siebie pod pionowymi częściami ramy oraz pod słupkiem jeżeli jest. Ułożenie klocka pod ramą gdzie nie ma powyżej słupka może powodować wybrzuszenie w tym miejscu. Kolejnym miejscem gdzie umieszczamy klocki to górna część ramy po bokach. Tu także ustawiamy kliny tak aby raba miała pion w każdej płaszczyźnie. Teraz jeszcze raz sprawdzamy wszystkie piony i poziomy, a dodatkowo należy sprawdzić czy obie przekątne okna są takie same. Możemy przykręcić pozostałe kotwy, każdą na 2 kołki (zapobiegnie przekręcaniu się kotew) po czym jeszcze raz dla pewności sprawdzamy czy mamy wszędzie pion i poziom. Możemy teraz założyć skrzydło i sprawdzić czy działa prawidłowo.

Kolejny etap to pianowanie. Zakładamy piankę na pistolet i sprawdzamy czy jest odblokowany. Przed użyciem pianka powinna zostać wstrząśnięta, zaś przy montażu w niskich temperaturach trzymana uprzednio w ciepłym pomieszczeniu lub np. w wiadrze z ciepłą wodą. Szczelinę w której aplikować będziemy piankę zraszamy czystą wodą co znacznie przyśpieszy jej schnięcie i nada lepszą strukturę. Piankę nakładamy na szerokość ok. 2/3 szerokości ościeżnicy, po czym możemy zrosić piankę wodą (optymalnym warunkiem aplikacji piany jest duża wilgotność powierza).

Po kilku godzinach możemy obciąć nożem piankę która wypłynęła, przykręcić klamki oraz założyć osłonki na zawiasy i zewnętrzne otwory odwadniające, no i w końcu możemy się cieszyć prawidłowo zamontowanym oknem :) .

Pozdrawiam i zachęcam do samodzielnego montażu!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.