Jak poprawnie zmierzyć okno?

Pomiar Okien można podzielić na 3 kategorie wg stopnia trudności w zależności gdzie pomiar jest dokonywany (od najłatwiejszego):

1. Pomiar Okien w stanie surowym budynku.
2. Pomiar Okien do wymiany (stare okna typu pojedynczego – szwedzkiego)
3. Pomiar Okien do wymiany (stare okna typu podwójnego tzw skrzynkowe)

Ad 1. Jest to najłatwiejszy typ pomiaru. Można przyjąć że Okno powinno być o 3cm węższe niż otwór oraz ok. 5cm niższe. Po bokach oraz z góry zostanie nam ok. 1,5cm luzu na prawidłowe osadzenie oraz piankę, natomiast z dołu 3,5cm. Tutaj odległość celowo jest większa ze względu na to że trzeba zostawić miejsce na zamontowanie parapetu (parapet może mieć od 1 do 3 cm grubości). W przypadku Drzwi balkonowych odejmujemy na szerokości ok. 3cm, natomiast na wysokości należy odjąć z góry 1,5cm, natomiast z dołu także 1,5cm ale też dodatkowo wysokość posadzki o ile jeszcze jej nie ma ( z reguły ok. 15cm). W celu zobrazowania pomiaru przedstawiam poniższy rysunek:

Pomiar okna w stanie surowym

Pomiar okna w stanie surowym

Ad 2. Stare okna typu szwedzkiego są zbliżone budową do obecnych zatem jest to łatwiejsza forma pomiaru w porównaniu do Okien skrzynkowych. Wystarczy że zmierzymy otwór od wewnątrz, z szerokości odjąć ok. 2cm i z wysokości ok. 1,5cm. Zatem jeżeli otwór ma wymiar 150×150 okno powinno mieć 148×148,5. Dla pewności możemy zmierzyć otwór z zewnątrz. Jeżeli jest taki sam lub minimalnie (do 1,5cm) większy od naszego okna to jest w porządku, w takim przypadku na mamy do czynienia z murem bez węgarka (węgarek to fragment muru nachodzący na okno), natomiast jeżeli otwór z zewnątrz jest mniejszy (maksymalnie 10cm na szerokości i 5cm na wysokości) od naszego okna to mur posiada węgarek, jednak taki otwór nie może być mniejszy w naszym przypadku niż 138×143,5. Jeżeli jest on mniejszy to należy zastosować się do instrukcji pomiaru jak przy oknach skrzynkowych (poniżej).

Ad 3. Tutaj sytuacja wygląda z reguły tak, że Okno dopasowujemy do wymiaru otworu z zewnątrz (z reguły będziemy mieli do czynienia z dość głębokimi ościeżnicami czyli także węgarkami. Przejdźmy do konkretów. Mierzymy otwór z zewnątrz, i tutaj na szerokości dodajemy 10cm, natomiast do wysokości 5cm i mamy wymiar okna (podaję takie wartości aby Okno było możliwie jak największe, nie niszcząc muru z zewnątrz przy montażu nowych Okien, co da nam maksymalne powierzchnie przeszkleń) Ramy zajdą nam po bokach i z góry po 5cm za mur natomiast z dołu mamy parapet i rama będzie widoczna w całości. Teraz dla pewności sprawdzamy wymiar w środku i musi być on oczywiście większy od naszego Okna (musi się ono zmieścić). Z reguły w takich przypadkach Okno ma bardzo dużo wolnej przestrzeni do montażu co znacznie utrudnia montaż a zwłaszcza obróbkę okna, ze względu na dużą ilość ubytków do uzupełnienia dlatego z reguły jest on liczony drożej.

Pomiar okna po oknach skrzynkowych

Pomiar okna po oknach skrzynkowych

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.