Jak “obciąć” szybę zespoloną

szyba zespolonaNa pewno każdemu kto “siedzi” w branży trochę dłużej zdarzył się przypadek że zamówiona szyba do okna była np za duża (za szeroka lub za wysoka). Zdarzyło mi się tak dwukrotnie i na moje nieszczęście było to na dzień przed samym montażem. Montaż był umówiony, nie mogłem się z niego wycofać przez jakiś “czeski” błąd. Trzeba było coś wymyślić. Obdzwoniłem wszystkich szklarzy w okolicy, ale żaden z pięknych panów nie brudzi sobie rąk takimi bzdetami. Musiałem zrobić to sam. Jako że kilka razy bywałem na produkcjach szyb zespolonych tych największych w Polsce jak i u podwórkowych szklarzy, sięgnąłem do pamięci aby spróbować sobie odtworzyć co w takich sytuacjach robi firma która się tym zajmuję.

Moja pamięć odtworzyła (trochę dopasowała sobie niektóre rzeczy) że potrzebne będzie:
-Nóż do cięcia szkła (w każdym markecie budowlanym, koszt od 20zł)
-Piłka do metalu
-Narożniki do ramek dystansowych (międzyszybowych) – można sobie bez nich poradzić
-ramka dystansowa o odpowiedniej szerokości (także będzie można się bez niej obejść) do nabycia u naszych nieszczęsnych szklarzy
-Sylikon czarny lub masa butylowa w tzw kiełbasach
-Wyciskacz do mas tzw kiełbaśnica
-Nożyk
-Linijka, przymiar

szyba zespolona

przykładowa szyba zespolona

Zacząłem pracę.
1. Zaznaczyłem sobie na szybie linią z obu stron gdzie chciałbym ją uciąć
2. Wyskubałem wzdłuż cały butyl w części szyby która miała być odcięta, tak aby szyba nie była juz przyklejona do ramki dystansowej
3. Naciąłem szybę nożem do cięcia szkła
4. Wystarczyło trochę poruszać szybą i sama się odłamała ładnie wzdłuż linii
5. Teraz miałem swobodny dostęp do ramki dystansowej więc ładnie ją sobie naciąłem piłką do metalu,cały bok który został obciąłem aby włożyć go ponownie najlepiej aby zmieścił się na wcisk między ramki.
6. Naciąłem drugą szybę zespoloną i i odłamałem niepotrzebny kawałek.

Teraz szyba miała już porządny wymiar, brakowało tylko ramki dystansowej w jednej części i uszczelnienia. Wyczyściłem dokładnie szybę w miejscu obcinania, jeżeli dostałby się tam brud to później nie było by już możliwości jego usunięcia.

7. Wcisnąłem ramkę dystansową która została mi z odciętej części. Trzeba uważać by zrobić to ładnie i równo.
8. Chwytamy za butylarkę i uzupełniamy masę butylową właśnie butylem lub czarnym silikonem tam gdzie go brakuje na naszym boku.

Po około godzinie silikon zaczyna skórkować. Wówczas szybę można już zamontować do okna.

Zwracam uwagę jedynie że jeżeli szyby wcześniej były wypełnione argonem, jest to rozwiązanie tymczasowe. Szyby należy i tak wymienić na nowe które będą posiadały wypełnienie gazowe. Pomimo że klient na pewno nie zauważyłby że szyba jest modyfikowana po kilku dniach przywiozłem mu właściwą szybę, ku jego zdziwieniu. Mi dało to tyle że nie musiałem przekładać montażu przez co nie ryzykowałem spóźnienia w stosunku do terminu wykonania umowy i mogłem się spokojnie rozliczyć po montażu co za tym idzie klient był zadowolony. Nie jest to rozwiązanie najlepsze, ale dokładnie wykonane nie ma wpływu na estetykę okna.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.